Każdy właściciel samochodu wie, jak ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Dbanie o karoserię nie powinno ograniczać się wyłącznie do jej mycia. Eksploatacja pojazdu, wpływ warunków atmosferycznych i korzystanie z myjni mechanicznych powoduje, że karoseria traci swój blask. Wymaga to zastosowania specjalnych zabiegów, takich jak polerowanie samochodu. Niestety, niewłaściwie wykonane mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Poniżej podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy podczas polerowania auta.
Niewłaściwe przygotowanie samochodu
Przed polerowaniem samochodu należy go bardzo dokładnie umyć. Nie jest to skomplikowana czynność pod warunkiem, że korzystamy z przeznaczonych do tego celu środków. Używanie odpowiednich płynów czyszczących ma ogromny wpływ na kondycję karoserii. Zawierają one substancje, które nie powodują uszkodzeń w przeciwieństwie do domowych środków. Najlepiej do tego celu wykorzystać szampony i piany aktywne, glinki, oraz środki odtłuszczające, które w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami do mycia nie zniszczą warstwy ochronnej lakieru. Płyny do mycia naczyń, środki czystości przeznaczone do polerowania podłóg i innych powierzchni śliskich zostawmy w kuchni.
Polerowanie domowymi środkami
Podobnie jak w przypadku mycia pojazdu, do polerowania karoserii używamy wyłącznie środków i narzędzi do tego przeznaczonych. Niewłaściwe polerowanie samochodu może spowodować uszkodzenia lakieru, które będą wymagały interwencji mechanika. Do tego celu używamy specjalnie przeznaczonych past i mleczek polerskich. Nie używamy detergentów służących do polerowania innych powierzchni. To samo tyczy się akcesoriów do polerowania samochodu. Wiele osób używa w tym celu twardych, szorstkich gąbek, w których strukturę mogą dostać się drobinki pyłu i porysować lakier. Użycie gąbek nie jest zabronione. Pod warunkiem, że są one przeznaczone do polerowania. Bardzo dobrym akcesorium są też szmatki lub rękawice z mikrofibry.
Polerowanie samochodu w słońcu
Zarówno do mycia pojazdu, jak i do detailingu, najlepszym miejscem do jego wykonania jest zacieniony obszar. Nagrzana promieniami karoseria może być problematyczna, jeżeli chodzi o równomierne rozprowadzanie środków do polerowania samochodu. Próby użycia środków na rozgrzanej powierzchni mogą w najgorszym wypadku doprowadzić do uszkodzenia lakieru.
Niewłaściwe użycie maszyny polerskiej
Chcąc zaoszczędzić czas i energię, do polerowania samochodu można wykorzystać polerkę. Używając maszyny polerskiej, ważna jest siła docisku, kierunek ruchu, a także prędkość obrotowa. Na początek najłatwiej będzie użyć past lekko- i średniościeralnych oraz miękkich padów. Idealnie nadają się do niewielkich zarysowań. Ponadto dla niedoświadczonego użytkownika są one prostsze w obsłudze. Jeżeli korzystasz z polerki pierwszy raz, warto wcześniej skonsultować jak powinien wyglądać ten zabieg.