Korzystanie z samochodu wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi naprawami. Efektem powstawania rys na karoserii i plastikowych elementach auta jest nieestetyczny wygląd samochodu, ograniczenie prawidłowego działania reflektorów itp. Na szczęście są sposoby, które pozwalają przywrócić pierwotny wygląd tych elementów. Jak wypolerować plastik?
Po pierwsze: mycie
Często to, co bierzesz za rysę, jest po prostu trudnym do usunięcia zabrudzeniem. Ale nawet jeśli to faktycznie rysa, nim przystąpisz do dalszych prac, koniecznie umyj dobrze całą powierzchnię. Pozostawienie zabrudzeń spowoduje, że efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący, a resztki, które z czasem odkleją się od plastiku, narobią jeszcze więcej szkody. Jak wypolerować plastik? Najpierw użyj płynu do mycia, szczotki i gąbki. Dobrze wyczyszczoną powierzchnię, bez kurzu i błota, osusz, nim przystąpisz do kolejnego kroku.
Po drugie: szlifowanie
Nim dowiesz się, jak wypolerować plastik, zadbaj o większe rysy, które znalazły się na plastikowych elementach karoserii Twojego auta. Potrzebują one dokładnego zeszlifowania. Odpowiednio wyrównana powierzchnia pozwoli na utrzymanie lepszego efektu po nałożeniu preparatów do polerowania. Dotyczy to w szczególności przezroczystych elementów, takich jak osłony lamp samochodowych. W zależności od tego, czym dysponujesz, szlifowanie może być wykonane profesjonalną szlifierką lub papierem ściernym. Wytarta powierzchnia będzie matowa, ale jednolita. Po wykonaniu tego kroku możesz już przejść do głównego zagadnienia.
Po trzecie: Jak wypolerować plastik?
Cały proces przypomina woskowanie karoserii. Jeśli kiedykolwiek robiłeś to samodzielnie, nie będziesz miał problemu z tym krokiem. Jak wypolerować plastik? Użyj do tego czystych szmat oraz profesjonalnych środków, które odnajdziesz w sklepie z produktami do detailingu. Preparaty nakładasz tak samo, jak wosk, czekasz aż wyschną, a następnie usuwasz nadmiar. Rezultatem dobrze wykonanej pracy powinien być lśniący plastik, bez rys i zabrudzeń. Jeśli nie masz wprawy, możesz poćwiczyć na mniej widocznym elemencie karoserii, a dopiero później przejść np. do osłon reflektorów. Substancje znajdujące się w preparatach do polerowania plastiku przywracają optyczną klarowność, tak ważną w przypadku samochodowych lamp. Bezpieczne środki nie utleniają tworzywa i zapewniają lepszą widoczność na dłużej.