Chromowane elementy wyglądają bardzo elegancko. Przede wszystkim ładnie komponują się na motocyklach i klasycznych samochodach. Zderzaki, obramowanie świateł, felgi szprychowe pokryte chromem, a nawet zwykłe dekle wyglądają niesamowicie w słońcu. Jeśli posiadasz elementy chromowane, na których pojawił się rudny nalot, podpowiadamy, jak usunąć rdzę z chromu.
Chrom jest położony dość cienką warstwą
Chrom nie jest położony zbyt grubo, poza tym, jak każdy metal z czasem i tak przegrywa walkę z procesem utleniania. Warto jednak wiedzieć, że większość uszkodzeń materiału znajduje się pod tym, co połyskujące, dlatego jeśli na wierzchniej warstwie pojawia się już purchel rdzy, być może cały element w środku jest skorodowany. Jak usunąć rdzę z chromu w takiej sytuacji? W zasadzie na rynku brakuje skutecznego preparatu, który odpowiada za przywrócenie chromowanych elementów do stanu fabrycznego. Dostępne są jednie produkty, które polerują lub zabezpieczają istniejące już warstwy, dlatego w procesie regeneracji chromowanych akcentów trzeba zdać się na inne metody.
Piaskowanie, czyli skuteczność i uszkodzona powierzchnia w jednym
Piaskowanie elementów jest bardzo modnym i powszechnym pojęciem. Wielokrotnie można usłyszeć, że ktoś oddał części do piaskowania i później jest zadowolony. To prawda, satysfakcja może być na wysokim poziomie, jednak wszystko zależy od tego, co chcesz wypiaskować. Na pewno, jeśli szukasz odpowiedzi, jak usunąć rdzę z chromu, jest to bardzo skuteczna metoda. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mocno destrukcyjna dla powierzchni. Przede wszystkim dlatego, że wystrzeliwany z ogromną siłą piasek powoduje sporej wielkości wżery i wgłębienia na strukturze metalu. W związku z tym po zakończonym procesie potrzebujesz usunąć uszkodzenia, czyli usunąć część materiału. Jeśli uszkodzenia były poważnie wnikające w chrom, być może nie będzie już fizycznie z czego usunąć tych zanieczyszczeń na wypiaskowanej przestrzeni, ponieważ okaże się zbyt krucha. Zatem, jak usunąć rdzę z chromu innym sposobem?
Jak usunąć rdzę z chromu, czyli proces galwanizacji
Galwanizowanie wyczyszczonych elementów na nowo jest usunięciem w zasadzie problemu i odpowiedzią na pytanie, jak usunąć rdzę z chromu. Jednak takie posunięcie jest kompletną regeneracją danej części. Z drugiej strony nie ma za bardzo wyboru, ponieważ w każdej innej sytuacji zamalowanie chromu z rdzą lub zeszlifowanie go przy pomocy papieru ściernego nie daje długotrwałych efektów. Dlaczego? Tak jak wspomnieliśmy na początku, największa część korozji znajduje się pod warstwą chromu. W związku z tym powierzchowne jej usunięcie sprawia, że za jakiś czas ona i tak powróci.
Ponowne chromowanie elementów jest drogie
Trzeba sobie zdawać również sprawę z tego, że proces odnowy elementów chromowanych jest drogi. Z drugiej jednak strony, jeśli jest zrobione wszystko w sposób profesjonalny, to olśniewający efekt będzie utrzymany przez długie lata. Dlatego też trzeba wziąćpod uwagę ewentualne poszukanie zamiennika części w dużo lepszym stanie technicznym, ponieważ takie posunięcie może być dużo bardziej opłacalne. Skoro już wiesz, jak usunąć rdzę z chromu i zdajesz sobie sprawę, że jest to skomplikowane, czy można zapobiec jej powstawaniu?
Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na elementach chromowanych?
Przede wszystkim odpowiednia troska o chromowane akcenty na samochodzie lub motocyklu to najlepsza droga do zapobiegania korozji. Wtedy pytanie, jak usunąć rdzę z chromu przestaje mieć znaczenie. Dlatego warto stosować różnego rodzaju preparaty do czyszczenia chromu i aluminium. Na rynku znajduje się sporo producentów, którzy oferują środki do regeneracji. Jednak nie ma ona wiele wspólnego z usuwaniem rdzawych nalotów. Jedynie przywraca odpowiedni blask, który chrom mógł utracić pod wpływem upływu czasu.
Stosuj pasty i powłoki zabezpieczające na elementy chromowane
Na rynku brakuje złotego środka, który pozwala usuwać duże ogniska korozji bez konieczności dogłębnej renowacji. Jednak można znaleźć produkty, które pomagają ukryć i częściowo usunąć jej pierwsze oznaki. Takim rozwiązaniem jest na przykład propozycja od Autosol. Pasta Metal Polish skutecznie zabezpiecza chrom oraz nabłyszcza powierzchnię. Dużo łatwiej jest usunąć różnego rodzaju zmatowienia, które pojawiają się pod wpływem działania soli na drodze oraz innego rodzaju zanieczyszczeń, gdy stosujesz preparaty do nadawania połysku. Dotyczy to szczególnie chromowanych końcówek układu wydechowego.
Trzymaj samochód lub motocykl w garażu
Na pewno trzymanie samochodu lub motocykla w garażu pomaga ochronić chromowane powierzchnie. Ważne, aby usuwać z niego wilgoć i nie wstawiać mokrego pojazdu. Szczególnie dywan na podłodze, który nasiąknie wodą, może zacząć odparowywać i osadzać wilgoć na chromowanej powierzchni, co z pewnością ją z czasem zniszczy. Bardzo ważne jest również regularne wietrzenie. Pojazd każdego rodzaju musi raz na jakiś czas wyjechać z garażu. Nawet zwykłe zatrzymanie na dworze sprawi, że wiatr przewieje poszczególne elementy, co też na pewno pomoże uniknąć rdzy.