Każde auto, wcześniej lub później, zacznie mieć widoczne ślady użytkowania. Regularne mycie i konserwacja poszczególnych elementów karoserii może ten okres znacznie wydłużyć. Dlatego tak ważne jest, aby stosować dobrej jakości środki pielęgnacyjne i profesjonalne akcesoria do czyszczenia. Dobrą wiadomością jest też ta, że nawet uszkodzone elementy, zarysowane powierzchnie, można odnowić i przywrócić im oryginalną jakość. Przykładem na to jest renowacja plastików samochodowych, czyli tych wszystkich części, które nie są z metalu, a ulegają uszkodzeniom.
Jak czyścić plastik?
Nim przystąpisz do nakładania jakichkolwiek preparatów, przede wszystkim dokładnie umyj i osusz swój samochód. Często jest tak, że trwałe zabrudzenia utknęły w głębszych szczelinach, co wizualnie nie wygląda najlepiej. Może Ci się też przez to wydawać, że twój pojazd jest w gorszym stanie, niż to ma miejsce w rzeczywistości. Dopiero dokładne umycie, z użyciem dobrych środków myjących i szczotek pozwala ocenić, jak to naprawdę wygląda. W ten sposób rozpoczyna się każda renowacja plastików samochodowych. Kolejnym krokiem będzie szlifowanie uszkodzonych powierzchni. Nie zawsze jest to konieczne, jednak w niektórych przypadkach pozwala uzyskać lepszy efekt końcowy. Szlifowanie odbywa się za pomocą profesjonalnej polerki lub papieru ściernego. Dokładne wyrównanie uszkodzonej powierzchni sprawi, że preparaty do renowacji plastików samochodowych będą się lepiej wiązały z tworzywem. Tak przygotowane elementy nadają się już do nakładania na nie środków pielęgnacyjnych.
Renowacja plastików samochodowych środkami
Producenci kosmetyków samochodowych prześcigają się w wyróżnianiu różnych formuł, które jeszcze skuteczniej doprowadzą Twoje auto do ładu. Prawdą jest jednak to, że warto sięgać po sprawdzone środki, które oferują salony zajmujące się detailingiem, są to bowiem miejsca, w których każdy produkt został przetestowany. Kupując w takich miejscach masz pewność, że wybierasz odpowiedni produkt. Renowacja plastików samochodowych polega na nakładaniu na poszczególne elementy specjalnego środka. Jest to proces zbliżony do woskowania karoserii. Preparat powinno się zostawić do wyschnięcia, a następnie usunąć nadmiar. W efekcie takiego działania zmatowione powierzchnie odzyskują swój blask, a szyby reflektorów znów mają optyczną klarowność. Preparaty te mają jeszcze jedną właściwość, a mianowicie wiążą się z tworzywem i opóźniają proces ponownego zanieczyszczenia.